آشنایی با مقدمات اولیه کنترل پهپاد
آشنایی با مقدمات اولیه کنترل پهپاد

آشنایی با مقدمات اولیه کنترل پهپاد، «پهپادها» (Drones) همه‌جا هستند. شاید با شنیدن این اسم عملیات‌های نظامی به ذهن خطور کند، اما باید گفت برای افراد زیادی، پهپادها به بخش جدا نشدنی از زندگی بدل شده‌اند. با کاهش محسوس قیمت پهپادها، هرکسی می‌تواند آن‌ها را بخرد و از آن‌ها استفاده کند. در این مطلب قصد داریم با مفاهیم پایه پهپادها آشنا شویم، سپس نحوه‌ی استفاده، قوانین مربوط به آن‌ها، کاربرد آن‌ها در دنیای امروز و آینده‌ی پهپادها را به‌طور مفصل شرح دهیم.

مقدمات کنترل پهپاد

در اینجا قصد داریم به‌صورت خلاصه نکاتی را برای کنترل بهتر پهپادها مطرح کنیم.

کنترل به‌صورت شناور

وقتی پهپاد به نزدیکی زمین رسید، آن را ۱.۵ متر به سمت بالا برده و سعی کنید آن را به‌صورت ثابت نگه‌دارید. شاید برای مدتی از پس آن برنیایید اما مهارت در این تکنیک باعث می‌شود بتوانید تصاویر باکیفیت و بدون لرزشی ثبت کنید.

گاهی سقوط کنید

چه بخواهید، چه نخواهید بالاخره این اتفاق می‌افتد. پس بهتر است از ارتفاع کم تمرین سقوط انجام دهید. البته این تمرین بیشتر برای هلیکوپترهای سوختی است. این‌طور می‌توانید در هنگام سقوط به‌سرعت مسیر سوخت را قطع کرده تا هلیکوپتر شما آسیب کمتری ببیند. این تمرین آن‌قدر مهم است که حتی خلبان‌های هلیکوپترهای اصلی هم آن را انجام می‌دهند.

باد را شکست دهید

باد همیشه برنده است، پس باید سعی کنید با آن کنار بیایید. تندبادها عمدتا از یک مسیر مشخص آغاز می‌شوند. برای همین زمانی که احساس می‌کنید کنترل از دستتان در حال خارج شدن است، سعی کنید آن را در سمت مخالف باد حرکت دهید تا فاصله پهپاد از شما بیشتر نشود. البته در نظر داشته باشید در این موارد بهترین گزینه این است که به‌سرعت پهپاد را فرود آورید.

تجهیزات خود را بشناسید

نحوه کنترل پهپاد به‌صورت صفر و صد نبوده و کاملا نسبی است. به‌طور مثال اگر پهپاد شما قابلیت تنظیم ارتفاع خودکار و سرعت داشته باشد، کار شما به‌شدت آسان می‌شود. با استفاده از این ویژگی می‌توانید با آسودگی خاطر پروازتان را انجام دهید. به همین دلیل تمام مزایا و معایب تجهیزات خودتان را به‌خوبی بشناسید.

پهپاد برای فیلم‌برداری و عکس‌برداری

پهپادها با پیشرفت فوق‌العاده‌ای که دارند، کار را برای خریدشان سخت‌تر کرده‌اند. کسی دوست ندارد پول زیادی را صرف محصولی کند که مدتی بعد کاملا قدیمی و بدون استفاده بماند. به همین خاطر، پهپادی را انتخاب کنید که ویژگی‌های مناسب کار شما را داشته باشد و بتوانید به‌راحتی ازنظر دوربین آن را ارتقا دهید. پهپادهای فانتوم (Phantom) از کمپانی DJI از این لحاظ بسیار مناسب هستند. آن‌ها از دوربین‌های GoPro به‌خوبی پشتیبانی می‌کنند و خوشبختانه تمام دوربین‌های این شرکت اندازه یکسانی دارند. این‌گونه هیچ مشکلی برای ارتقا دوربین پهپاد نخواهید داشت.

از لحاظ فیلم‌برداری، مهم‌ترین نکته این است که به پهپاد به چشم وسیله پرنده نگاه نکنید بلکه تمرکزتان را فقط بر فیلم‌برداری قرار دهید. با تمرین این روش، می‌توانید به‌راحتی فیلم‌برداری‌ هوایی انجام داده و زوایا و مهارت خودتان را به رخ بکشید. بعد از مهارت در فیلم‌برداری، می‌توانید ترکیب‌بندی‌ موردنظرتان را ببندید تا فقط با فشردن یک دکمه، از منظره عکس بگیرید.

وقتی‌که در حال فیلم‌برداری نیستید، سعی کنید به نماهای هوایی در فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیون دقت کنید. سپس تلاش کنید با مهندسی معکوس آن نماها، بتوانید آن را فیلم‌برداری کنید. فیلم‌برداری با پهپاد تا حد زیادی اعتیادآور است، برای همین آمادگی موقعیت‌هایی را داشته باشید که دوستان و آشنایان از دست شما عاصی بشوند.

در آخر باید گفت که با اولین فیلم‌برداری راضی نشوید. سعی کنید از هر نمای موردنظرتان چندین بار فیلم‌برداری کنید تا در تدوین دستتان باز باشد.