قبل از اینکه پهپاد را به پرواز درآوریم، به چه مواردی باید توجه کنیم
قبل از اینکه پهپاد را به پرواز درآوریم، به چه مواردی باید توجه کنیم

باوجود این تعداد پهپاد، قوانین هم روزبه‌روز سخت‌تر می‌شوند. اگر ازجمله کسانی هستید که به‌تازگی وارد این عرصه شده‌اید، باید موارد زیادی را مدنظر داشته باشید. چون در غیر این صورت در دردسرهای زیادی خواهید افتاد. در اینجا مواردی را ذکر می‌کنیم که برای همه‌ی دارندگان پهپاد، به‌خصوص تازه‌کارها، بسیار مفید خواهد بود.

نکاتی که پیش از پرواز باید بدانید

آگاهی از قوانین

قوانین پیرامون پهپاد دائما تغییر می‌کنند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید پیش از پرواز با پهپاد انجام دهید آگاهی از این قوانین است. به‌طور مثال خانه‌ی شما نزدیک پایگاه نظامی است؟ آیا می‌توانید پهپاد را در نزدیکی خیابان به پرواز درآورید؟ و چندین سوال دیگر که با اطمینان از پاسخ آن‌ها، می‌توانید با آرامش بیشتری کار خود را انجام دهید.

انتخاب موقعیت مکانی درست

شما نمی‌توانید پهپادتان را در آشپزخانه به پرواز دربیاورید. پس در محیط آزاد، به مکانی باید بروید که افق دیدتان خوب باشد. بعد از پرواز پهپاد، نباید آن‌قدر دور شود که با دوربین دوچشمی هم قابل‌مشاهده نباشد. به همین دلیل همیشه سعی کنید پهپاد شما در افق دیدتان قابل رویت باشد.

برچسب زدن بر پهپاد

سعی کنید بر پهپادتان برچسبی شامل شماره تلفن و اسم خودتان بزنید. چون هرلحظه امکان دارد به دلیل باد یا موانع کنترل پهپاد از دست خارج شود. با چنین کاری حداقل کمی تا قسمتی امید دارید یابنده‌ی آن با شما تماس بگیرد.

آگاهی از وضعیت آب‌وهوا

بی‌دلیل نیست که اکثر فیلم‌های هوایی در آب‌وهوای آفتابی فیلم‌برداری شده‌اند. شما نمی‌توانید پهپادی را در هوای بارانی به پرواز دربیاورید، چون بالاخره یک وسیله الکترونیکی است. در هوای آفتابی کارتان راحت‌تر و کنترلتان بیشتر است. بیشتر پهپادها در چنین شرایطی و تا سرعت باد ۴۵ کیلومتر در ساعت می‌توانند به‌راحتی به پرواز دربیایند.

شارژ دستگاه کنترل

با تمام توجهی که صرف پهپاد می‌شود، گاهی اوقات یادمان می‌رود که حواسمان به دستگاه کنترل هم باشد. اگر در حین پرواز باتری کنترلر تمام شود، پهپاد به پرواز خود ادامه داده تا شارژش تمام شود و سقوط کند. البته این بدترین سناریو ممکن برای پهپادهای ارزان‌قیمت است. به خاطر همین پیش از پرواز همیشه باتری قلمی اضافه به همراه داشته باشید یا آن دستگاه را به‌صورت کامل شارژ کنید.

مراقب زمان باشید

باوجود پیشرفت اساسی پهپادها، اما همچنان ازنظر باتری چندان قوی نیستند. به‌طور میانگین پهپادها با هر بار شارژ می‌توانند حدود ۲۰ دقیقه پرواز کنند. با توجه به این نکته، همیشه حواستان به زمان پرواز باشد. افراد حرفه‌ای همیشه چندین باتری همراه خود دارند تا در زمان اتمام شارژ، به‌سرعت آن را تعویض کنند.

دوربین را آزمایش کنید

حتما قبل از پرواز از سالم و روشن بودن دوربین اطمینان پیدا کنید. البته پهپادهای حرفه‌ای امکان پخش زنده را بر موبایل یا تبلت شما دارند، اما برای ضبط فیلم، مطمئن شوید که کارت حافظه سالم و البته خالی باشد.