هری و سالی، جاش و شر، دو زوج برتر فیلم های کمدی رمانتیک
هری و سالی، جاش و شر، دو زوج برتر فیلم های کمدی رمانتیک

هری و سالی، جاش و شر، دو زوج برتر فیلم های کمدی رمانتیک، بعضی از زوج‌های هنری، علی‌رغم جذابیت اولیه‌شان، ممکن است به مرور زمان رفتار سمی از خود نشان دهند که می‌تواند آینده آن‌ها را در خارج از صفحه نمایش به خطر بیندازد. توجه داشته باشید که برای بررسی چنین نکته‌ای باید از فضای خیال سینما فاصله بگیریم و این سؤال را از خودمان بپرسیم که آیا این زوج‌های جذاب روی پرده، که تبدیل به آرزوی ما در زندگی واقعی می‌شوند، پتانسیل ماندگاری در زندگی واقعی را با هم دارند یا خیر. با ما همراه باشید تا شما را با تعدادی از زوج های هنری کمدی آشنا کنیم.

هری و سالی در «وقتی هری با سالی ملاقات کرد» (When Harry Met Sally…)

  • سال اکران: ۱۹۸۹
  • کارگردان: راب رینر
  • بازیگران: بیلی کریستال، مگ رایان، کری فیشر، برونو کیربی، تریسی رینر، کانی سایر
  • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۱ از ۱۰۰

«وقتی هری با سالی ملاقات کرد…»، نقطه عطف ژانر کمدی رمانتیک در انتهای دهه‌ی ۱۹۸۰، حول دوستی در حال تکامل و رابطه پیچیده میان هری برنز (بیلی کریستال) و سالی آلبرایت (مگ رایان) می‌چرخد که طی چند سال به نمایش گذاشته می‌شود. با گذشت زمان، رابطه هری و سالی پیچیده‌تر می‌شود، چرا که آن‌ها با احساسات خود دست و پنجه نرم می‌کنند و اینکه آیا می‌توانند چیزی بیش از دوست برای هم باشند. فیلم با قالب مستندنمایی که دارد، حتی هری و سالی را چند سال بعد از ازدواج نشان ما می‌دهد و این یعنی رابطه‌ این دو بعد از داستان‌های فیلم هم پایدار مانده است، البته که همچنان در قالب فیلم است.

هری و سالی هر دو ویژگی‌هایی دارند که به ایجاد یک رابطه پایدار کمک می‌کند. آن‌ها در شرایط سخت یکدیگر را تشویق می‌کنند، در برابر عجیب و غریب بودن یکدیگر صبورند و صمیمانه به رفاه یکدیگر اهمیت می‌دهند. پیوند آن‌ها فراتر از جذابیت صرف است، چرا که تجربیات مشترک، سازگاری فکری، و پایه محکم اعتماد و دوستی را دارند. بنابراین، این احتمال وجود دارد که این دو پس از پایان فیلم با هم باقی بمانند و واقعاً مفهوم یک پایان خوش را ترسیم کنند.

جاش و شر در «بی‌سرنخ» (Clueless)

  • سال اکران: ۱۹۹۵
  • کارگردان: ایمی هکرلینگ
  • بازیگران: آلیسیا سیلورستون، نیکول بیلدربک، بریتانی مورفی
  • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۱ از ۱۰۰

«بی‌سرنخ» برداشتی آزاد از رمان «اما» نوشته جین آستن و نسخه مدرن آن است که در بورلی هیلز، کالیفرنیا اتفاق می‌افتد. در این نسخه شر هوروویتز (آلیسیا سیلورستون)، دانش‌آموز ثروتمند و محبوب دبیرستانی را در عبور از سلسله مراتب اجتماعی و آموختن درس‌های ارزشمند زندگی دنبال می‌کند. شر در حال تجربه زندگی عاشقانه خود هم هست و به احساسات نهفته‌اش نسبت به برادر کاملاً ناتنی‌اش جاش (پل راد) پی می‌برد و معنای واقعی عشق را می‌فهمد.

جاش و شر فراتر از تعاملات معمولی خواهر و برادر، رابطه نزدیک و شوخی‌های بازیگوشانه‌ای با هم دارند. از نظر فکری به چالش کشیدن و ایجاد انگیزه برای یکدیگر، ارتباط و درک صمیمانه‌ای از خود را نشان می‌دهند. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که رابطه این دو پیچیده است و ممکن است با مشکلاتی روبه‌رو شوند، چرا که خواهر و برادر ناتنی هستند. با این حال، احتمال با هم ماندن آن‌ها پس از پایان فیلم تا زمانی که پیشرفت کنند، یکدیگر را خوشحال کنند و تأیید والدین را به دست آورند، زیاد است. شاید ازدواج در سن کم باعث شود که این دو در ادامه مسیر از هم جدا شوند اما این پتانسیل را دارند که دوباره به هم برگردند.