روبیکا چیست؟

در این مقاله ابتدا به بررسی قابلیت‌ها و امکانات اپلیکیشن روبیکا می‌پردازیم و سپس موضوع حواشی اخیر پیرامون این اپلیکیشن را بررسی خواهیم کرد پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

روبیکا چیست؟

روبیکا یک اپلیکیشن ایرانی است که توسط شرکت توسکا طراحی شده‌است. شرکت توسکا خود یک شرکت توسعه کسب و کار است که در ۱۶ مهرماه سال ۱۳۹۶ شروع به کار کرد و هم‌اکنون سهام‌داران آن سه شرکت ارتباطات سیار ایران، شرکت سرمایه‌گذاری نور دنا و شرکت نقش اول کیفیت معرفی شده‌اند که هرسه متعلق به اپراتور همراه اول هستند. یکی از نخستین محصولات شرکت توسعه کسب و کار توسکا، اپلیکیشن روبیکا بود که در چند اسال اخیر توانسته به محبوبیت زیادی در بین برخی کاربران ایرانی دست پیدا کند.

این اپلیکیشن در اواخر سال ۹۸ پس از شروع همه‌گیری کرونا و با آنلاین شدن آموزش‌ها بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد زیرا یکی از امکانات این برنامه برگزاری کلاس‌های آنلاین و برقراری ارتباط بین دانش‌آموزان و معلمانشان بود. البته روبیکا امکانات جالب دیگری نیز داشت که بخواهند حتی پیش از این جریان هم باعث محبوبیت او شوند، از جمله می‌توان به قابلیت استفاده از خدمات آنلاین بدون استفاده از حجم اینترنت برای مشترکین اپراتورهای همراه اول و ایرانسل اشاره کرد. گفته می‌شود اپلیکیشن روبیکا حدود ۳ میلیون کاربر دارد که از امکانات مختلف آن استفاده می‌کنند. برای اینکه با این برنامه بیشتر آشنا شویم خدمات و قابلیت‌های آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

روبیکا چیست؟

روبیکا چه بخش هایی دارد؟

پیش از هر چیز بهتر است بدانیم برنامه روبیکا به دلیل مشکلات حقوقی اخیر که برای آن ایجاد شده در حال حاضر از طریق برنامه‌هایی مثل Google Play و کافه بازار قابل دانلود نیست. برای استفاده از این برنامه باید وارد سایت روبیکا بشوید، در این سایت به طور مستقیم می‌توانید روبیکا را دانلود و از امکانات آن استفاده کنید، پس از دانلود و نصب این برنامه باید شماره تماس خود را در آن ثبت کنید تا به این ترتیب بتوانید وارد برنامه شوید. فضای اصلی برنامه روبیکا شامل پنج بخش اصلی یعنی تنظیمات، ویترین، روبینو، پیام‌رسان و سرویس‌ها است. 

تنظیمات

در بخش تنظیمات می‌توانید اطلاعات حساب کاربری خود مثل نام، شناسه کاربری، عکس پروفایل و بیوگرافی را تنظیم کنید، همچنین تنظیمات ظاهری برنامه، تنظیمات ذخیره‌سازی داده‌ها، بخش حریم خصوصی و امنیت، تاریخچه پیام‌ها و تماس‌ها، اعلان‌ها و بخش کنترل والدین نیز در همین بخش قرار دارند که کاربر می‌تواند براساس نیاز خود آن‌ها را تنظیم کنند. 

ویترین

بخش ویترین عینا مشابه بخش اکسپلور در پلتفرم اینستاگرام است و از طریق آن می‌توانید به صورت رندوم عکس و ویدئوهایی که دوست دارید را تماشا کنید. در بالای همین بخش نیز قسمت سرچ وجود دارد که با جستجو موضوع دلخواه خود می‌توانید به عکس و فیلم‌هایی در ارتباط با همان موضوع دست پیدا کنید. بخش‌های پیشنهادی خود برنامه روبیکا نیز در این قسمت عبارتند از فروشگاه، سرگرمی، ورزشی، دانستنی، مد و پوشاک، آشپزی، آرایش و زیبایی، فیلم و موسیقی، طبیعت و گردشگری، خودرو، هنر و مذهبی که از طریق آن‌ها می‌توانید محتوای تصویری مختلفی را مشاهده کنید.

روبینو

بخش روبینو نیز با شبیه‌سازی پروفایل اینستاگرام به کاربران اجازه می‌دهد محتوای تصویری مخصوص به خود را در اپپلیکیشن روبیکا منتشر کنند. این قسمت درست مانند فضای اینستاگرام دارای دو بخش پست و استوری است که کاربر می‌تواند عکس‌های خود را از طریق این دو بخش با سایر کاربران اپلیکیشن روبیکا به اشتراک بگذارد.

پیام رسان

بخش بعدی قسمت پیام‌رسان روبیکا است که می‌توان گفت این بخش نیز شباهت‌هایی با اپلیکیشن واتس‌اپ دارد، به این ترتیب که کاربر در این قسمت می‌تواند با اجازه دسترسی اپلیکیشن به لیست مخاطبینش برای آن‌ها پیام ارسال کند. در این بخش کاربر تنها به مخاطبینی می‌تواند پیام ارسال کند که آن‌ها نیز در اپلیکیشن روبیکا عضو باشند و از بخش پیام‌رسان آن استفاده کنند. همچنین در پیام‌رسان روبیکا همانند واتساپ امکان ایجاد گروه و کانال نیز وجود دارد و کاربران می‌توانند به این طریق نیز در اپلیکیشن روبیکا با یکدیگر در ارتباط باشند.